Tırnak Batması ve Podoloji

Tırnak Batması ve Podoloji


İşletmemizde Tırnak Batması işlemi hizmeti;

 • Podoloji alanında üniversite eğitimi alarak Podolog ünvanını yasal olarak kullanmaya yetkili,
 • Ayağın ön değerlendirmesini yapabilen (nörolojik, vasküler, biyomekanik),
 • Varsa problemin tespiti yeteneğine sahip
 • Gerektiğinde ilgili hekime yönlendirebilecek,
 • Hastanelerde ilgili kliniklerde staj eğitimini tamamlamış,
 • Sterilizasyon kurallarına riayet eden,
  diploma sahibi podologlarca
  profesyonel şekilde yapılmaktadır.

Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Oluşur?

Tırnak batması olgusu, tırnağın, lateraldeki (yandaki) oluklara gömülmesi ve yabancı bir cisim gibi davranarak yumuşak dokuyu travmatize etmesi ile gelişen -bununla birlikte zamanında müdahale edilmezse ikincil problem olarak enfeksiyonun eşlik ettiği- ağrılı bir süreçtir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Yanlış tırnak kesimi
 • Tırnağın olması gereken uzunluktan kısa kalması,
 • Yanlış pedikür uygulamaları ve/veya sürekli tırnak yanlarından batık tırnak dokusu çıkarmak,
 • Yanlış ayakkabı kullanımı (yüksek topuklu ve/veya ucu dar ayakkabılar),
 • Ayağın darbe ve/veya çarpma gibi travmalara maruz kalması,
 • Hamilelik (Aşırı ödemlenen ayaklar)
 • Onikomikoz/tırnak mantarları varlığına bağlı tırnakta gelişen deformasyon (Tırnak Mantarı ve Podoloji yazımız için tıklayın)
 • İlaç kullanımı (Kemoterapik, immünsüpresif vb)
 • Genetik Faktörler :
 • Hiperhidroz/aşırı terleme,
 • Tırnak plağının uca doğru “V” şeklinde genişleyen yapıda olması,
 • Konjenital (doğuştan) olarak tırnağın aşırı konveksitesi/eğimi,
 • Tırnak kalınlığının aşırı ince ve/veya kırılgan yapıda olması.
 • Obezite ve/veya hızlı-fazla kilo alma.

Tırnak Batmasında Merkemizde Hangi İşlemler Yapılmaktadır?

 Merkezimizde tırnak batması olgularında ortoniksi (tırnağın düzeltilmesi) yöntemlerinden en çok tercih edileni olan Omega Tel Sistemi uygulamasını gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca vakanın durumuna göre farklı tel sistemlerini de ihtiyaç duyduğumuzda uygulamaktayız (3to, tırnak üstü tel uygulaması vb). 

1) Omega Tel Sistemi Uygulaması

Tırnak Batması olgularında yapılan ağrısız ve acısız uygulamalardan Omega Tel Uygulaması Örneği
Tırnak Batmasında Omega Tel Uygulaması Örneği

Merkezimizde tırnak batması olgularında tercih ettiğimiz temel uygulama Omega Tel Sistemi‘dir. Bu uygulama bir podolojik yöntemdir ve cerrahi bir girişim değildir bu sebeple işlem esnasında cilt bütünlüğü bozulmaz. İşlemin hedefi batık tırnak ile yumuşak dokunun birbirinden milimetrik seviyede ayrı tutulmasını amaçlamaktadır. Bu sayede tırnak adeta askıya alınmakta ve tırnağın yumuşak dokuyu travmatize etmesi engellenmiş olmaktadır. Sonuç olarak, travmatize olmuş doku kendisini yenileme-onarma imkanı bulmaktadır.
Ayrıca, Omega Tel Uygulaması ile tırnağa yeniden pozisyon vererek, tırnağın bozulmuş açısının/şeklinin yeniden düzelmesini sağlamaktayız.


Tel Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

 • anında rahatlama sağlar, çünkü tırnağın yumuşak dokuya kurduğu baskı ortadan kalkar,
 • işlem sonrasında kişi günlük yaşantısına devam eder,
 • Uygulaması kolay, kısa ve ağrısız bir işlemdir,
 • Sık takip gerektirmez (genelde ayda 1),
 • Kişinin günlük konforunu üst seviyede tutar,
 • Kişi denize ve duşa girebilir, ayakkabı giyebilir, araç kullanabilir,
 • Genellikle alternatif uygulamalardan cerrahi seçeneğe ihtiyaç bırakmaz,
 • Ayrıca cerrahi seçenekteki gibi kalıcı hasar ve estetik kayıp yaşatmaz.

2) Batık Tırnak Eksizyonu (Batık Çıkarma)

İlerlemiş tırnak batması olgularında yara dokusu oluşmakta, yara bölesinden taşan kırmızı renkli granülasyon dokusu eşlik edebilmekte ve bununla birlikte enfeksiyon da gelişebilmektedir. Bu sebeple tırnak ve yumuşak doku arasında mekanik bir kısır döngü meydana gelmektedir. Sonrasında vücut yara dokusunu tamir etmeye çalışmakta, ayağımızın yapısı ve fonksiyonu gereği yere bastıkça, tırnak dokusu yara dokusunu travmatize etmeye devam etmektedir. Böylelikle yara dokusu kapanmamakta ve enfeksiyon devam etmektedir. Sonuç olarak bu kısır döngüyü kırmak için yara bölgesinin hizasındaki tırnak dokusunun kesilip alınması gerekmektedir. Yara bölgesindeki tırnak dokusunun uzaklaştırılması sonrasında doğru destek ürünleri ile yara dokusunun hızla kapandığını vakalarımızda görmekteyiz. Ayrıca, uzayacak olan tırnağın yeniden batık oluşturmaması için tırnağın tel uygulaması ile yumuşak dokuya baskı kurmadan uzatılması sağlanmalıdır. Aksi durumda genellikle kısa kalan tırnak, uzarken yumuşak dokuya dayanarak yeniden bir travma oluşturmaktadır.

3) Destek Uygulamaları

Üstteki işlemlerimize ek olarak sürecin daha konforlu geçmesini sağlayacak basit ev uygulamalarımız da mevcuttur. Bu doğrultuda danışanlarımıza işlemlerimiz esnasında vakanın durumuna göre hem doğru tırnak kesimi eğitimi verilmekte hem de evde uygulanabilecek “Tampon Uygulaması” ve “Esnek Bant/Kinesio Bant Uygulaması” basit uygulama eğitimleri Podologlarımız tarafından verilmektedir.

Tırnak batması olgularında evde uygulanabilecek basit yöntemlerden birisi de Podo-Taping/Kinesio bant uygulamasıdır
Tırnak batması olgularında Tampon Uygulaması basit ve etkili bir yöntemdir.

İşlemleri Kim Yapmaktadır?

İşlemlerimizi ;
Podolog Zeliha Gökkaya
(Kocaeli Ünv. Podoloji 2018 / Bülent Ecevit Ünv. Podoloji Yüksek Lis. Devam)
Podolog Engin Gökkaya
(Kocaeli Ünv. Podoloji 2017)
yapmaktadır.

Türkiye genelinde hizmet veren Podologlar listesine ulaşmak için alttaki linki inceleyiebilirsiniz:
https://podologuz.com/turkiyede-podoloji-mezunlari-ve-calistiklari-yerler/

Sterilizasyon

Kullanılan ekipman sterilizasyon kurallarına uygun şekilde steril edilmektedir (ultrasonik yıkama sonrası otoklav ile 134 C derecede işlem görmektedir ).
Ekipman paketlenerek otoklava girtmekte ve sadece yapılacak işlem öncesinde ilk kez açılmaktadır.

Süre

Batık oluşturan tırnaktaki noktanın uzayarak yumuşak dokudan kurtulmasına kadar devam eden bir süreçtir. Bu sebeple kesin şu kadar sürer demek mümkün değildir. Vakanın durumuna, kişinin uyumuna ve tırnağın uzama hızına göre süreler genel olarak 1 ila 8 seans arası sürmektedir.

Bu makale Podolog Engin Gökkaya ve Podolog Zeliha Gökkaya tarafından bilgi amaçlı hazırlanmış özgün bir içeriktir. Bu sebeple yazı içeriği ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

You may also like...

8 Responses

 1. Yaren dedi ki:

  4 yıldır tırnak batması sıkıntısı yaşadım, Podolog Zeliha hanım tarafından OMEGA tel uygulaması ile tırnak batması şikayetinden kurtuldum. Tel uygulaması esnasında kanama vb bir durum oluşmuyor, ağrılı bölgede anında rahatlama oluyor. Günlük hayatıma kaldığım yerden devam ettim.

 2. Fehmi Meşeli dedi ki:

  Yaklaşık 10 yıldır tırnak batması problemi yaşıyordum.Tırnak batmasından dolayı iş hayatımda ve günlük yaşantımda çok sıkıntı yaşıyordum kendim halletmeye çalıştım ama enfeksiyon kaptırdım her defasında.Taki podolog Zeliha hanımla tanışana kadar.Kendisi tırnaklarıma tel işlemi uyguladı.Korkanlar için yazıyorum ağrısız ve acısız bir işlem.Tel takıldığı andan itibaren ağrı ve acı son buluyor.Buradan Podolog Zeliha hanıma çok ama çok teşekkür ediyorum.

 3. Nadir dedi ki:

  Tırnak batmasından kaynaklı endişelerim vardı ama Podoloğum ayak bakım merkezi sıkıntılarıma çare oldu…Ağrısız ve acısız tel uygulaması yapıldı. Çok özenli ve titiz çalıştılar. Artık sıkıntım yok , çok memnun kaldım. Cidden bu alanda 1 numaralar herkese tavsiye ederim.

 4. Şekibe Şahan dedi ki:

  Ayagımda hem tırnak batması hemde mantar var ve kırtulamıyorum

  • admin dedi ki:

   Şekibe hanım merhaba, 05519434359 üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Podolojik girişimler ile tırnak batması olgularında ağrısız acısız çözüm sunmaktayız. Sağlıklı bir değerlendirmede bulunabilmemiz için tırnağınızın durumunu görmemiz gerekmektedir. İyi günler dileriz.

 5. Ayşe acar dedi ki:

  Gebelikle başlayan tırnak batması vardı iki baş parmagimda da çektirmeme rağmen yine de batarak çıkıyordu ve podoloğum antalya şubesinden zeliha hanıma gittim iykide gitmişim bir yılın sonunda doğru tedaviyi buldum tel işlemi uygulandı herkese tavsiye ederim tel takıldığı an normal hayatıma döndüm boşuna çektirmişim teşekkürler zeliha hanim

 6. Ziya yaman dedi ki:

  Merhabalar Ziya Yaman adım ayağımda mantar var yıllardır çeşitli ilaçlar denedim ama çözüm olmadı ayakkabı giyerken tırnağıma degdiginde çok acıyor çözüm süreci hakkında bilgi almak istiyorum teşekkür ederim

  • admin dedi ki:

   Ziya bey merhaba. Tırnak mantarı zaman içinde tırnakta yapısal bozukluğa ve kalınlaşmaya sebep olduğu için “tırnak batması” olgusuna sebep olabilmektedir. Durumunuz ile ilgili takip edilecek süreç iki aşamalıdır, öncelikle bir dermatoloji(cildiye) uzmanına görünmezniz ve tırnak mantarı ile ilgili tedavi planlamanızın yapılması, sonrasında da biz podologlar tarafından hekiminizin planladığı tedavinin uygulanması ve podolojik girişimler ile desteklenmesidir. Hem tırnak mantarı (mekanik rezeksyon) hem de tırnak batması (omega tel uygulaması) için yapacağımız uygulamalar cerrahi girişim olmayıp kişinin günlük hayattaki durumunu olumsuz etkilemez, aksine hemen işlem sonrası yüksek konforla hayatınıza devam etmenizi sağlar.

   Bize 05519434359 üzerinden ulaşabilirsiniz.
   https://g.page/podologum?share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir