Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfamızı Podoloji konusunda siz danışanlarımızın sorularına şeffaf şekilde cevap verebilmek için oluşturduk. Merkezimize gelmeden önce aklınıza takılabilecek bütün sorulara cevap vermeye gayret gösteriyoruz. Bildiğiniz gibi Covid-19 salgını sebebiyle hem bireysel olarak hem de işletmeler olarak yeni normallere uyum sağlamaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda taleplerinizi merkezimize gelmeden önce kısaca değerlendirmek istiyoruz.

Bilgi almak istediğiniz ayak-tırnak bölgesinin yakından ve net görselini 05519434359 numaramıza whatsapp üzerinden göndermeniz bizim için çoğu zaman ön değerlendirmede yeterli olmaktadır. Bu sayede podolojik olarak işleme uygun olmayan olgular ile ilgili, bize gelmeden önce ilgili uzman hekime yönlendirme yaparak hem sizleri zaman kaybından kurtarmak istiyoruz hem de bu salgın döneminde gereksiz teması minimize etmiş oluyoruz.

Alttaki başlıklarda sorunuza cevap bulamazsanız 05519434359 numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Podolog Engin Gökkaya-Podolog Zeliha Gökkaya

Sizin İçin Şeffaf Şekilde Cevapladık

İşlemi bir Podolog yani ayak sağlığı alanında üniversite/akademik eğitimli bir personel yapmaktadır. İşlemleri yapan Podologlarımız Kocaeli Üniversitesi Podoloji alanından mezundur Ayrıca Podoloğumuz ve işletmemizin sahibesi Zeliha Gökkaya Podoloji alanında yüksek lisans (uzmanlık) eğitimine devam etmektedir ve bu alanda yüksek lisansa başlayan Türkiyedeki ilk Podolog'tur.

TIRNAK BATMASI İŞLEMİ

Tırnak batmasında cerrahi seçeneğin alternatifi olarak vakanın durumuna göre merkezimizde "Omega Tel Uygulaması" yapılmaktadır. Tel uygulamasında hedef, cerrahi girişim olmaksızın tırnağın askıya alınmasını, travmatize olan yumuşak dokudan milimetrik seviyede ayrılmasını ve bu şekilde sabit tutularak zaman içinde tırnağa pozisyon verilmesidir. Enfekte ve yara dokusu gelişmiş olgularda batık çıkarma işlemi de yapmamız gerekebilmektedir. Bu uygulama ise süreci destekleyen, tırnağı tel uygulamasına hazırlayan ara bir uygulamamızdır.

İşlem esnasında canım yanacak mı?

İşlemlerimizin hiçbirisi cerrahi girişim değildir. Bu sebeple endişe etmeniz gereken seviyede ağrılı acılı işlemler değildir. Çoğu zaman kişi "hiç hissetmedim" demektedir. İşlem sonunda yumuşak dokunun üzerindeki tırnak baskısı ortadan kalktığı için anında rahatlama sağlanır.

İşe gidebilir miyim, istirahat etmeli miyim?

İşlem sonrasında kişi denize, duşa girebilir, günlük hayatına konforlu şeklilde devam edebilir. (Ayağının anatomik yapısına uygun, tırnağın üzerine baskı kurmayan ayakkabı tercih ederse süreci olumlu desteklemektedir. Tırnak kenarında yara dokusu olan kişilerde yara kapanasıya kadar ayağa yük bindiren spor aktivitelerine ara verilmesi tavsiye edilmektedir)

Bu işlemler toplamda ne kadar sürmektedir?

Hedefimiz, tırnakta batma yapan noktanın, batma olmadan uca kadar getirilmesidir. Her tel uygulaması ile tırnak plağının konveks açısının daha da genişlemiş şekilde uzaması ve yumuşak dokudan kurtulması hedeflenmektedir. Kesin şu kadar sürer demek mümkün değildir. Süreç; 1) Vakanın durumuna (batığın köke yakınlığı, enfeksiyon eşliği vb) 2) Kişinin uyumuna (doğru ayakkabı kullanımı, travmadan korunma vb) 3) Tırnağın uzama hızına (kişinin sistemik, immunolojik rahatsızlığı var mı vb) göre değişebilmektedir. Kesin birşey söylemek mümkün olmasa da şimdiye kadar batık olgularımız vakanın durumuna göre 1 ile 8 seans arası sürmüştür.

İşlemimi kim yapacak? Sağlık personeli mi, güzellik uzmanı mı?

İşlemi bir Podolog yani ayak sağlığı alanında üniversite/akademik eğitimli bir sağlık personeli yapmaktadır. İşlemleri yapan Podologlarımız Kocaeli Üniversitesi Podoloji alanından mezundur. Ayrıca podoloğumuz ve işletmemizin sahibesi Zeliha Gökkaya Podoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir ve bu alanda yüksek lisansa başlayan Türkiyedeki ilk Podolog'tur.

İşlem ücreti nedir?

Tel uygulaması tek tırnak için her seans 425 TL'dir. Batık riski ortadan kalkasıya kadar ayda 1 tel yenileme yapılmaktadır (Güncel ücretlendirmeyi teyit ediniz Kullandığınız ekipman ve ortam güvenli midir? Kullanılan ekipman sterilizasyon kurallarına uygun şekilde (B sınıfı otoklav ile 134 derecede yüksek basınç altında paketli olarak) steril edilmektedir. Bilimsel olarak bu şartlarda herhangi bir mikroorganizma yaşaması mümkün değildir. Bunun yanında işletmemizde güvenliğiniz için altınıza serilen örtüden tutun kullandığımız eldivenlere kadar tek kullanımlık sarf malzeme kullanmaktayız.  

TIRNAK MANTARI İŞLEMİ

Mantar dediğimiz olgu bir mikroorganizmadır ve cildin sağlıklı florasında denge hâlinde bulunan elemanlardandır. Bazı dönemlerde ( travma, sistemik rahatsızlıklar, dolaşım bozukluğu, aşırı nem ve karanlık havasız ortam şartları vb) patojen (hastalık yapıcı) bir duruma dönüşebilir ve tedbir alınmazsa ilerlemesi ve bulaşıcılığı söz konusudur. Yaptığımız işlem 4 ayaklı bir süreci kapsıyor;
 1. Öncelikli tavsiyemiz ilgili uzman hekim (dermatoloji) tarafından mantar olup olmadığının kesin teşhisinin konulması ve tedavi planının yapılması,
 2.  Podoloğumuz tarafından enfekte tırnak dokusunun sağlıklı tırnak dokusuna kadar podolojik frezler ile rezeke edilmesi (temizlenmesi/alınması), bu şekilde yeniden bulaş gerçekleşmesini minimize etmiş oluyoruz ve kullanılacak ilaç ve losyonların etkinliği en üst seviyeye ulaşmış oluyor,
 3.  ilgili uzman hekimin reçete ettiği antimikotik lokal ilaçların veya Podoloğumuzun önereceği bitkisel kaynaklı solüsyonların günlük uygulanması,
 4.  Günlük hayatta dikkat edilecekler konusunda Podoloğumuzun verdiği eğitime uyumunuz.
Tırnak dinamik bir yapıda olduğu, sürekli uzadığı için, aylık bakımlar eşliğinde alttan gelen sağlıklı tırnağın mantar bulaşmadan uca kadar uzaması hedeflenmektedir. Tırnak Batması eşlik eden olgularda ; Mantar rezeksiyon (temizleme/alma) işlemi yapıldığında batık şikayeti ilk seansta ortadan kalkmaktadır, tırnağın durumuna göre ilerleyen süreçte tırnak uzarken yeniden batmaması için tel uygulaması ile tırnağa pozisyon verilmesi gerekebilmektedir. Bu tel uygulaması her tırnak için şart olmayıp vakanın durumuna-ihtiyacına göre gerekebilmektedir.

SÜRE

Tırnak mantarı işlemlerinde süre 3 faktöre bağlıdır;
 1.  İlk seansta tırnakta alınacak bölgenin büyüklüğü
 2. Kişinin verilecek eğitime uyumu
 3. Tırnağın uzama hızı..
Sağlıklı bir ayak tırnağı 10-18 ay arasında dipten/kökten-uca uzamaktadır. Mantarlı alan ne kadar uca yakınsa seans süreleri de kısalacaktır, mantar matriks dediğimiz tırnağın üretildiği kısma ne kadar yaklaşırsa süreç de uzamaktadır.

İşlemleri kim yapmaktadır?

* İşlemi bir Podolog yani ayak sağlığı alanında üniversite/akademik eğitimli bir sağlık personeli yapmaktadır ( İşlemleri yapan Podoloğumuz Kocaeli Üniversitesi Podoloji alanından mezun olup gene Podoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir ve Antalya'nın diplomalı ilk Podoloğudur) * Kullanılan ekipman sterilizasyon kurallarına uygun şekilde steril edilmektedir. Gönül rahatlığıyla işlem yaptırabilirsiniz

NASIR İŞLEMİ

Nasırlar biyomekanik olgulardır, öncelikle ortaya çıkmasına sebep olan olguyu analiz etmek, sonrasında çözüm odaklı planlama yapmak gerekir. Nasırın temel ortaya çıkış sebebi yanlış ayakkabı ya da ayağın mekanik yapısı sebebi ile o bölgeye fazla yük binmesi veya sürekli sürtünme altında kalmasıdır. Cilt kendisini bu baskıya karşı korumaya çalışır ve üst üste cilt dokusu üretir o bölgede ve sonrasında ciltte lokal kalınlaşma gelişir. Bir süre sonra da kalınlaşan bu cilt dokusu, alttaki sağlıklı dokuya baskı yaparak yabancı cisim gibi davranır. Bu da acı ve ağrıya sebep olur. Podolojik olarak biz Podologların yaptığı işlem;
 1.  öncelikle nasırı kanama olmadan oradan almak/temizlemek
 2.  sonrasında nasırı ortaya çıkaran baskının ortadan kalkması ve yeniden nasır oluşmasının önlenmesi/geciktirilmesi için kişiye özel tabanlık tasarlamak/önermek ya da koruyucu atel kullanımı tavsiyesi (Bu tedbir alınmadığı takdirde ya da alınmasına rağmen yük/baskı ortadan kalkmaz ise nasırlar bir süre sonra tekrar oluşabilmektedir).

  İşlemi Kim Yapmaktadır?

  İşlemi bir Podolog yani ayak sağlığı alanında üniversite/akademik eğitimli bir sağlık personeli yapmaktadır. ( İşlemleri yapan Podoloğumuz Kocaeli Üniversitesi Podoloji alanından mezun olup gene aynı alanda yüksek lisans eğitimine devam etmektedir ve Antalya'nın diplomalı ilk Podoloğudur)Kullanılan ekipman sterilizasyon kurallarına uygun şekilde steril edilmektedir. Gönül rahatlığıyla işlem yaptırabilirsiniz 👍🤗

Topuk Çatlağı/Kalınlaşmış (hiperkeratize) Topuk İşlemi

Topuk çatlağının oluşum süreci genel olarak cildin kalınlaşması, sonrasında yeterli nemlenememesi-beslenememesi ve bir de basınca maruz kalmasıdır. Bu doğrultuda biz Podologlar kalınlaşmış cilt dokusunu frezlerimiz ile sağlıklı cilt dokusu seviyesinde inceltiyoruz ve cildinizin yapısına uygun bakım kremi uyguluyoruz. Ayrıca gerekli durumlarda kişiye özel tabanlık öneriyoruz. * İşlemi bir Podolog yani ayak sağlığı alanında üniversite/akademik eğitimli bir sağlık personeli yapmaktadır ( İşlemleri yapan Podoloğumuz Kocaeli Üniversitesi Podoloji alanından mezun olup gene aynı alanda yüksek lisans eğitimine devam etmektedir ve Antalya'nın diplomalı ilk Podoloğudur) * Kullanılan ekipman sterilizasyon kurallarına uygun şekilde steril edilmektedir. Gönül rahatlığıyla işlem yaptırabilirsiniz.

MEDİKAL AYAK-TIRNAK BAKIMI

Medikal Tırnak Bakımı hizmeti, tırnakların kesilmesi ve üzerindeki kütikül tabakasının (tırnak üzerindeki deri uzantısı) frez ile alınmasını içermektedir. Medikal Ayak Bakımı ise tırnak bakımına ek olarak yüzeysel (ayak taban bölgesi) cilt bakımı işlemini içeriyor. * Kalınlaşmış/Deforme Tırnak * Tırnak batması, * Tırnak mantarı, * Kalınlaşmış topuk/topuk çatlağı * Nasır gibi patolojik olgular AYRI İŞLEMLER olup ÜCRETLERİ de farklıdır. Yapılan işlemler kozmetik amaçlı değil medikal amaçlıdır. * İşlemi bir Podolog yani ayak sağlığı alanında üniversite/akademik eğitimli bir sağlık personeli yapmaktadır (Kocaeli unv. Podoloji mezunu-BEÜ Podoloji Yük. Lis. Öğrencisi) * Kullanılan ekipman sterilizasyon kurallarına uygun şekilde steril edilmektedir.
DİYABETİK AYAK BAKIMI Diyabetik ayak bakımı işleminde biyomekanik (eklem açıklığı kontrolü vb), vasküler (ABI Ve kapiller dolum vb) nörolojik (yüzeysel ve ağrı duyusu ile monofilament testi vb) temel kontroller yapılır ayrıca tırnak ve cilt bakımını (medikal ayak bakımı) içerir. Patolojik olgular (tırnak batması, tırnak mantarı, nasır, topuk çatlağı vb) ayrıca işlem gerektirir ve ayrı ücretlendirilir. * İşlemi bir Podolog yani ayak sağlığı alanında üniversite/akademik eğitimli bir sağlık personeli yapmaktadır ( İşlemleri yapan Podoloğumuz Kocaeli Üniversitesi Podoloji alanından mezun olup gene aynı alanda yüksek lisans eğitimine devam etmektedir ve Antalya'nın diplomalı ilk Podoloğudur) * Kullanılan ekipman sterilizasyon kurallarına uygun şekilde steril edilmektedir. Gönül rahatlığıyla işlem yaptırabilirsiniz 👍🤗

DEFORME-KALIN TIRNAK İŞLEMİ

Deforme/Kalın Tırnak Tırnak kalınlaşmasının farklı sebepleri olabilir. Bunların başlıcaları; * Sistemik rahatsızlıklar (diyabet, kalp-damar rahatsızlıkları vb) * Tırnak mantarı * Travma ve cerrahi müdahaleler * Tırnağın önünde oluşan yumuşak doku bariyeri gibi etkenlerdir. Her olgunum kendine özel bir durumu vardır ve ayrıntılı şekilde değerlendirilip çözüme yönelik planlama yapılmalıdır. Tırnağın oluşturulduğu matriks dokusundan itibaren kalitesi bozulmuş şekilde uzayan olgularda düzenli bakım önerilmektedir. Bu şekilde tırnağa ayakkabı sebebi ile binen baskı ve bu sebeple oluşan ağrı ortadan kalkar ve de tırnağınızda daha sağlıklı bir görünüm elde edilir.
Onikogrifoz dediğimiz olgular konjenital olduğu gibi edinsel de olabilmektedir. Tırnağın ağır travma yaşaması, başparmağı besleyen arterin vaskülopatisi, bazı sistemik rahatsızlıklar sonrası tırnağın yapısının kalıcı olarak değişmesi, bazı tırnak mantarı eşlik eden olgular zamanla tırnakta adeta keçi boynuzu gibi katmanlı ve düzensiz bir tırnak görünümü gelişmesine sebep olabilmektedir. Biz Podologlarolarak herhangi bir cerrahi girişim/çekim yapmadan, ağrısız acısız şekilde tırnaktaki deforme alanları sağlıklı bir tırnak yapısı kalasıya kadar frez ve mikromotor yardımı ile kısaltmaktayız, sonraki süreçte de tırnak kalitesini arttıracak bazı tavsiyelerde bulunmaktayız. Tırnağı uzaması sürecinde kontrol altında tutmaya yönelik bakım ve tel uygulaması gibi yöntemler kullanmaktayız. İşlem sonrasında kişide hem ayakkabı9 içinde sıkışan tırnağın verdiği baskı ortadan kalkmakta hem de estetik açıdan rahatsız edici tırnak görünümü ortadan kalkmaktadır.
Kullandığınız ekipman ve ortam güvenli midir? Kullanılan ekipman sterilizasyon kurallarına uygun şekilde (B sınıfı otoklav ile 134 derecede yüksek basınç altında paketli olarak) steril edilmektedir. Bilimsel olarak bu şartlarda herhangi bir mikroorganizma yaşaması mümkün değildir. Bunun yanında işletmemizde güvenliğiniz için altınıza serilen örtüden tutun kullandığımız eldivenlere kadar tek kullanımlık sarf malzeme kullanmaktayız. Salgın ile ilgili aldığınız ekstra tedbirler nelerdir? COVID-19 salgını ile ilgili alınan önlemler kapsamında hizmetlerimiz, aşağıda belirtilen tedbirler doğrultusunda verilmektedir. BEKLEME SALONUMUZ SALGIN NEDENİYLE KAPALIDIR. Randevu saatinden önce gelmeniz durumunda klinik dışında beklemeniz gerekmektedir. Refakatçi kabul edilmeyecektir (Yardıma ihtiyacı olan veya çocuk danışanlarımızın yanında sadece 1 kişi refakat edebilir). Maskesiz giriş kabul edilmeyecektir. Merkezimize girişlerde ateş ölçümü yapılmakta olup, ateşinizin 38 derece ve üzeri değerlerde çıkması durumunda işleminiz yapılmayarak randevunuz ertelenecektir. Ayrıca; Kendinizi iyi hissetmiyor; özellikle yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, halsizlik, koku ve tat alma duyusu kaybı, ishal belirtilerinin birini taşıyorsanız, son 14 gün içinde koronavirüs tanısı almış ya da şüphesi olan bireyler ile yakın temasınız oldu ise randevunuzu bilgi vererek erteleyiniz. 


Tırnak Batması
Previous Image
Next Image

info heading

info contentTırnak Mantarı
Previous Image
Next Image

info heading

info contentNasır
Previous Image
Next Image

info heading

info contentMedikal Ayak Bakımı
Previous Image
Next Image

info heading

info contentOnikogrifoz

info heading

info content


Topuk Çatlağı

info heading

info content


Merkezimizin Google ve Facebook üzerinden aldığı yorumları ve incelemeleri görmek için alttaki linki tıklayınız:
https://www.podologum.com/bizi-degerlendirin/

Türkiye’de Podoloji alanından mezun olan meslektaşlarımızın işletme bilgilerine ulaşmak için alttaki linki tıklayınız:
https://podologuz.com/turkiyede-podoloji-mezunlari-ve-calistiklari-yerler/